List of Scottish Esperanto Congresses / Listo de Skotaj Esperanto-Kongresoj

With thanks to Mia Casey who compiled this list by sifting through sometimes mouldy archive copies of Esperanto en Skotlando.


Kun multaj dankoj al Mia Casey kiu kompilis tiun ĉi liston per la trakribro de foje ŝimaj arkivaj numeroj de Esperanto en Skotlando.

Kongresa numeroJaroLokoEkskursoKomentoj
1-a1906Stirling
2-a1907Linlithgow, Menciita en Linlithgow GazetteSalutkarto de Zamenhof
3-a1908Edinburgh, Brita KongresoAnne Roscoe
4-a1909Perth
5-a1910Glasgow
6-a1911Dundee

7-a1912Montrose

8-a1913Greenock
9-a1914Kilmarnock
10-a1915Hamilton
11-a1916Linlithgow
12-a1917Edinburgh
13-a1918Cowdenbeath
14-a1919Glasgow
15-a1920Edinburgh
16-a1921Dunfermline
17-a1922Aberdeen
18-a1923Greenock
19-a1924Burntisland
20-a1925Largs
21-a1926Stirling
22-a1927Ayr
23-a1928St. Andrews
24-a1929Paisley
25-a1930Dundee
26-a1931Rhu
27-a1932Perth
28-a1933Saltcoats
29-a1934Leven
30-a1935Rothesay
31-a1936Callander
32-a1937Dunfermline
33-a1938Gareloch
34-a1939Edinburgh
35-a1940Perth
36-a1941Glasgow
37-a1942Kirkcaldy
38-a1943Glasgow
39-a1944Dundee
40-a1945Kilmarnock
41-a1946LevenBuckhaven-Methil grupo
42-a1947Stirling, Golden Lion Hotel; Peto al UNESCO akcepti EsperantonBusa ekskurso al L. Earn, Callander82 aliĝis, organizis J.M.Baxter
43-a1948AberdeenDee valo, BallaterGrupo en Aberdeen, Tom Allan
44-a1949Edinburgh
45-a1950Troon, Marine HoteloPrestwick Burns regionoEl Troon- Karola Rossetti
46-a1951DundeeOrganizis John Paterson
47-a1952Edinburgh-nur 1 taga pro UK kongr.Roslyn AbatejoF-ino N. Stevenson
48-a1953Glasgow
49-a1954Kirkcaldy- vizito al linoleuma fabrikoEkskurso ĝis St. AndrewsFife Esperantistoj
50-a1955Dollarbeg, Dollar
51-a1956Newbattle Abbey, DalkeithMckay, F-ino Stevenson
52-a1957Biggar, Winston LodgeAŭtobuso tra regionoMarg. Jackson
53-a1958Edinburgh, New College kune kun la Brita
Anne Roscoe, Bob Mackay
54-a1959Glasgow, Palace of Arts, ekspozicioHelensburgh
55-a1960DundeeJut-fabrikejo, Aŭtobuse tra AngusJean Williamson, Mg. Duncan
56-a1961HelensburghArrochar, lagoj Long kaj LomondHamilton grupo
57-a1962LevenOrganizis Tom Neil
58-a1963Glasgow, Palaco BellahoustonJenny Wilson
59-a1964Carberry Tower, MusselburghPiedirado laŭlonge de rivero EskEdinburgh grupo
60-a1965Motherwell Vizito al fabrikejo de Tirveturiloj,St Mary’s LochOrganizis J. & D. Bisset
61-a1966Alloa, Gean House59 aliĝis
62-a 1967Glasgow, kune kun 51a Brita kongreso; Strathclyde Uni.Clyde, Rothesay, ButeOrganizis Tom Neil kaj J. Casey
63-a1968EdinburghBotanic gardensRon Calder
64-a1969HamiltonLivingstone MaŭzoleoMarg. Jackson
65-a1970Leven, Fife Caledonian HotelCrailPat Sinclair kaj T. Mathieson
66-a1971Stirling, UniversitatoVizito al Stirling urboUrbestro Ekspozicio J.Casey
67-a1972Newbattle Abey, Dalkeith, modernigita kaj uzata kiel kolegio por plenkreskuloj.PromenoS-ro Stuart Campbell el Edinburgo
68-a1973Hamilton College of EducationClyde valo kaj preĝejo DalseryD. Bisset, Invitita Ivo Lapenna
69-a1974St. AndrewsPromeno tra la urbo
70-a1975Glasgow, Baird Hall of residencePollock-bieno 40 ĉeestisTom Neil
Jack Casey
71-a1976Dundee UniversityPreĝejo S. MariaAlekso Mollison
72-a1977Alloa, Gean HouseUEA antaŭ kongreso en StirlingD. Bisset
73-a1978Alloa, Gean House
74-a1979Alloa, Gean HouseVizito al Bannockburn40 ĉeestis
75- a1980Edinburgh, Pollock HallsKune kun la Brita 64a kongresoĉ. 200 homoj ĉeestis
76-a1981Dumfries, Hotelo Waverley Promeno tra Urbo, BBC programo surbendigita. Radio elsendo posteTom Neil
77-a1982Cupar, Elmwood Agrikultura KolegioGvido far loka historiistinoT. Mathieston, kaj P. Sinclair
78-a1983Winston Lodge, BiggarGladestone Muzeo, Art Galerio kaj ĜardenoD. Bisset
79-a1984Crieff, St.Ninian konferencejoLokaj fabrikejoj-keramiko, kaj kristaloMargaret Duncan
80-a1985Glasgow, Universitat-loĝlokoBurrell CollectionStanley Nisbet
81-a1986Newbattle Abbey, DalkeithPapilia Farmo, promenoR. Calder, HelenMackay
82-a1987Coodham Lodge, Symington, AyrshireStrat-nomigo en Prestwick-Esperanto RoadGesinjoroj Harvey
83-a1988Cupar, Kolegio ElmwoodVizito al Kolegia FarmbienoAlekso Mollison
84-a1989Strathaven “Urba Muelejo”Kvaropo“Kajto” el NederlandoHju Rid (Hugh Reid)
85-a1990Carberry Tower, Musselburgh Dediĉita al lingvaj problemoj en EŭropoRon Calder
86-a1991Prestwick, St.Ninian’s HoteloCulzean Kastelo, Burns domoTom Neil
87-a1992Cupar, Elmwood kolegioCervobredejo
88-a
1993Hamilton, Bell Kolegio, Brita-Skota Kongreso, UrbestroNew Lanark+ Trossachs+ Burrell EkpozicioOrganizis Clyde Valo, gastoj Aleks. Danjko Claude Piron
89-a1994Ecclesmachen, W. Lothian, Agrikultura KolegioLinlithgow aŭ Hopetoun House32 ĉeestis, Aleksandro Melnikov
90-a1995Glasgow, Maristara KolegioMackintosh Art lernejo, kaj Scotland Street lernejoM. & J.Casey
91-a1996Aberdour, FifeNacia Akvario, Organizis David HannahGasto J. Ĝibajnske, Pollando
92-a1997Perth
Tom Neil, Ed Robertson
93-a1998Barony Kolegio Parkgate, DumfriesPiediro tra Dumfries, Naskiĝdomo de BurnsSheila Burnett, M. Casey
94-a1999Kirkwall, Orkney Hotel OrkneyMultnombraj longaj ekskursojIrene Bennett
95-a2000Leith, Bahaa Centro Gvidita ekskurso tra Urbo (Ed)Vizito al jaĥto Britannia aŭ Fiŝista MuzeoE Robertson Mayra Hernandes Kubo & O. Kerziouk
96-a2001Motherwell Bentley HotelCoatbridge muzeo pri industrioJ. & D.Bisset Gasto A. & J. Danko
97-a2002St. Andrews, Cosmos CentroPiediro-vidindaĵoj en la urboChris Gledhill Gasto Atilio O. Rojas
98-a2003Glasgow, Skota kaj Brita Kongreso, St. Stephens kaj Central HotelCentjariĝaj celebroj, Scienca Centro, Alta ŝipoGlasgova Klubo gastoj Flavie Audibert, Aleksa. Korĵenkov
99-a2004Peebles, St.Joseph’s Neighbourhood CentreAbbotsford House-Walter ScottHju Rid
100-a2005Largs, partoprenantoj el 9 landoj, 65 homojPramŝipo al Cumbrae, bicikladoJ. & D. Bisset Ĉeestis R.Corsetti M.Boulton
101-a2006Stirling, Smith Art GalleryFalkirk RadegoDiana Richardson Gasto K.Barković
102-a2007Lanark/New Lanark 35 ĉeestis el 8 landojNew LanarkDavid Kelso Gasto Vladka Chvatalova
103-a2008InvernessDunrobin CastleDavid Hannah
104-a2009Dundee, Queen’s Hotel
Andrew Weir
105-a2010Berwick-Upon-Tweed, Art CentroUrba promenoEd Robertson
106-a2011LockerbieThomas Carlyle, Gretna GreenGasto Litovio G. Opulskiene Org. J.Bisset
107-a
2012Edinburgh, St.George West Centre, Gastoj: Jakvo Schram, Istvan Ertl, M. Minih + G. OpulskieneMary King’s Close distilejo Glengoyne, Radego de Falkirk, Balmaha, GlasgowEd Robertson Hju Rid, T. Owen, C. Hunter
108-a2013LinlithgowVojaĝo en kanal-boatoD. Hannah, gasto V. Poor
109-a2014Pitlochry, Skotlanda Unua Tutkelta Kongreso (el 14 landoj)Multaj lokaj ekskursoj kaj grimpadoFrancesco Maurelli
110-a2015HelensburghVizito al Luss en pluvego kaj sen elektroMia Casey ĉeestis 8 Eksterlandanoj
111-a2016Glasgow, Fervoja Stacio Pollokshaws WestPollock Parko aŭ Urbo CentroDuncan Thomson
112-a2017Edinburgh kune kun la Brita KongresoGastoj: Victor Sole, Jorge Camacho. Abbotsford HouseEd Robertson
113-a2018Perth, Hotelo Royal GeorgeFer-epoka muzeo ĉe Loch Tay. Postkongresa vizito al ŝipo “ Discovery” DundeeHju Rid, Gasto Nina Pietuchowska
114-a2019CarnwathCottage of Hugh MacDiarmid & BiggarJean & David Bisset
115-a2020InvernessUnutaga virtualaSimon Warvell
116-a2021Virtuala-Prelegantoj Maycon Fernandes, Sonja Petrovic, Mikaelo BronŝtejnDuncan Thomson
117-a2022DunfermlineSt Andrews, postkongresa boatekskurso al Inchcolm kaj sub tri pontojĈefpreleganto Agneau Belanyek. Organizis Hju Rid
118-a2023The Wynd Centre, PaisleyPaisley Abbey Organizis Duncan Thomson; Ĉefpreleganto Saŝa Kovjazina